Lovecký výcvik
Lovecký výcvik psů
Individuální lovecký výcvik utuží vztah psa a jeho majitele, pes se naučí využívat své vrozené vlastnosti a stane se poslušnějším, ovladatelnějším a především spokojenějším, protože může dělat to, co ho baví.
Dopřejte Vašemu pejskovi aktivity, pro které byli možná i předci Vašeho psa po staletí šlechtěni a používáni. Pes se stane šťastnější a spokojenější a odměnou Vám bude také jeho vřelejší a pevnější vztah k Vám.
Lovecké zkoušky mohou skládat pouze pejsci s průkazem původu, lovecký výcvik však mohou absolvovat všechna plemena psů (nejen loveckých), včetně voříšků - stačí pouze elán a chuť pracovat.
Nejčastějším důvodem loveckého výcviku psa je jeho příprava na zkoušky, které musí mnohá plemena složit a splnit jako jednu z podmínek uchovnění. Po složení loveckých zkoušek se však jen málo psů věnuje myslivosti nebo rozvíjení svých loveckých schopností. Přitom pejska práce v lese a na stopě nebo barvě vyloženě baví. Umožňuje mu rozvíjet se, ukázat svému pánovi co dokáže.
O loveckém výcviku pejsků bez průkazu původu či obyčejného voříška se většinou ani neuvažuje, přitom i tito pejsci mají často vynikající lovecké vlastnosti a tak rádi by je někdy využili! Není žádný důvod pro to, aby tito pejsci nemohli podstoupit lovecký výcvik a pracovat na stopách, zaměstnat se tím, co je baví. Nakonec tento výcvik nebaví jen pejska, ale i jeho pána, který vidí, že dopřává svému čtyřnohému příteli radost z práce v lese.
Lovecký výcvik se doporučuje i psům s problematickým chováním, pejskům ,,útěkářům“ a „notorickým ničitelům“. Takoví psi často utíkají za zvěří proto, že jejich touha pracovat a využívat své lovecké vlastnosti je silnější, než jít poslušně u nohy pána. Útěk za zvěří je pro ně často jediná možnost, jak se s ní dostat do kontaktu a svých loveckých schopnosti využít. Pokud se takový pejsek „útěkář“ seznámí s loveckým výcvikem, pozná, že v některých případech jsou jeho schopnosti vítané, jsou žádoucí, a takový pes se časem naučí rozeznávat, kdy se po něm chce, aby sledoval stopu či barvu, a kdy má zůstat v blízkosti pána a stopy či prchající zvěře si nevšímat. Rád poslechne, protože ví, že jeho čas opět nastane a sledování stop mu bude dopřáno a bude za to chválen. Lovecký výcvik zaměstná psa psychicky i fyzicky a dopřeje mu projevit své vrozené vlastnosti a určitým způsobem se realizovat a tím se i celkově zklidnit.
V dnešní době není problém nelézt spoustu informací o výcviku či loveckém výcviku psa v knihách, časopisech či na internetu. Teoretické znalosti jsou potřebné, člověku však často dělá potíže převést tyto znalosti do praxe. Neznalý člověk si jen těžko představí, jak má vypadat správně připravená stopa zvěře, jak pro pejska připraví tréninkovou barvu, jak ho naučí ho i jen ty základní disciplíny jako je odložení, následování, vodění na řemení či nahánění. V neposlední řadě se běžný majitel pejska (ať už loveckého nebo voříška) těžko setká s tréninkovou zvěří, shánět spárky, barvu, škáru z divočáka, deku ze srnky, bažanty či kachny na výcvik není kolikrát úplně snadná věc…